Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 4 Σεπτεμβρίου 2022, 21:01

Την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε την Κυριακή ο ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι Κρητικοί, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 του Βόλου, που προερχόταν από τον θρίαμβο της ΑΕΚ, σπάζοντας το ρόδι, χάρη σε γκολ του Διαμαντή από το 5ο λεπτό.

Η επικράτηση των φιλοξενούμενων αποκτά μεγαλύτερη αξία, δεδομένου ότι από το 77ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Λάρσον.

Βόλος-ΟΦΗ 0-1

Γκολ: 5′ Διαμαντής (OΦΗ)

Κίτρινες: Πασαλίδης (ΟΦΗ), Λάρσον (OΦΗ)

Κόκκινες: 77′ Λάρσον (OΦΗ)

Βόλος (K. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιελής, Εσκοβάλ (74′ Μεσκίδα), Ματίγια (46′ Φερνάντεθ), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης, Διαμαντής, Θοράρινσον, Βούρος, Μαρινάκης, Ντιουσέ, Μπουζούκης (59′ Καμάου), Μεγιάδο (80′ Γιαννούλης), Ντίκο (80′ Θεοδοσουλάκης)

Διαιτητής: Παπαπέτρου Βοηθοί: Κωσταράς, Απτόσογλου, 4ος: Τσιμεντερίδης VAR: Γκάμαρης, Φωτόπουλος

Προηγούμενο άρθροΔΕΘ: «Restart» με βαρίδια – Παροχές με μέτρο και το… βάρος στις επενδύσεις