Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022, 21:06

Η Νάπολι ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Κρεμονέζε, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Serie A, νίκησε εκτός έδρας με 4-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκε στο σκορ με το πέναλτι του Πολιτάνο (26′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντέσερς (47′) και ο Τζιοβάνι Σιμεόνε έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στους «παρτενοπέι» με το γκολ του στο 78ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λοζάνο πρώτα και μετά ο Ολιβέρα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η 9η αγωνιστική:

Σασουόλο-Ίντερ 1-2 (60′ Φρατέζι-44′, 75′ Ντζέκο)

Μίλαν-Γιουβέντους 2-0 (45΄+1 Τομόρι, 54΄ Ντίαθ)

Μπολόνια-Σαμπντόρια 1-1 (32΄ Ντομίνγκες – 72΄ Τζούριτσιτς)

Τορίνο-Έμπολι 1-1 (90′ Λούκιτς-49′ Ντέστρο)

Μόντσα-Σπέτσια 2-0 (32′ Αουγκούστο, 63′ Μάρι)

Σαλερνιτάνα-Βερόνα 2-1 (18′ Πιάτεκ, 90’+ Ντία-56′ Ντεπάολι)

Ουντινέζε-Αταλάντα 2-2 (67′ Ντεουλοφέου, 78′ Πέρεθ-36′ Λούκμαν, 56′ πεν. Μουριέλ)

Κρεμονέζε-Νάπολι 1-4 (47′ Ντέσερς-26′ πεν. Πολιτάνο, 78′ Σιμεόνε, 90’+ Λοσάνο, 90’+ Ολιβέρα)