Η δυναμική εκκίνηση και το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, χάρισαν στο Περιστέρι το τρίτο εφετινό «διπλό» του στην Basket League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέρασε νικηφόρα με 95-84 από την έδρα της Καρδίτσας, για την 17η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 11-6, με το οποίο παρέμεινε στην τρίτη θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 5-12.

Η παραγωγικότητα του Περιστερίου το βοήθησε να πάρει από το πρώτο τζάμπολ το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 (17-29). Η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (42-49). Συνεχίζοντας μάλιστα την πίεση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 23΄ να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής (51-55), μετά από τρίποντο του Καμπερίδη, αλλά το Περιστέρι ενεργοποίησε άμεσα την άμυνα του, κυριάρχησε μέσα στο αντίπαλο καλάθι και με επιμέρους σκορ 7-18 εκτόξευσε τη διαφορά στο 29΄ στο +15 (58-73) και δεν κοίταξε πίσω…

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Κορυφαίος των νικητών με νταμπλ νταμπλ, ο Τζο Ράγκλαντ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Τρέβορ Τόμπσον με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την Καρδίτσα, ο Τέβιν Μακ με 29 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 42-49, 62-75, 84-95.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15, Μπιουκάναν 1, Καμπερίδης 3 (1), ΜακΚάλουμ 10, Μακ 29 (6), Δίπλαρος 3, Χρηστίδης, Αβδάλας 3 (1), Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 17 (1), Τζόουνς 3.

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 10 (2), Λοβ 15 (1), Κασελάκης 4, Τόμπσον 16 (11 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (1), Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 7, Γουίλιαμς 3 (1), Χουγκάζ, Ζούγρης 2.

Προηγούμενο άρθροΕκδήλωση μνήμης στο Βόλο για τα θύματα του Ολοκαυτώματος των Εβραίων από τους ΝΑΖΙ
Επόμενο άρθροΣυνάντηση του Αχιλλέα Μπέου στο δημαρχείο Βόλου με τον πρέσβη του Ισραήλ