Πάρα πολλοί, ειδικά για την εποχή ήταν οι αγώνες στους οποίους αγωνίστηκαν οι αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου το Σάββατο 31 Αυγούστου, και την επόμενη ημέρα, πρώτη του Σεπτεμβρίου.

Η αρχή έγινε στα Αλώνια του Δήμου Πύδνας-Κολινδρού το απόγευμα του Σαββάτου με το 1ο Salona Trail απόστασης 10 χιλιομέτρων, και με τη Φανή Χασιώτη να καταλαμβάνει την 1η θέση στην κατηγορία και την 6η συνολικά στις γυναίκες, με χρόνο 1:06:54.

Ο Γιάννης Ζήσης κατέκτησε την 3η θέση στη γενική κατάταξη του 5ου Νυχτερινού Αγώνα Δρόμου Γουμένισσας που έγινε το βράδυ της ίδιας ημέρας με χρόνο 20:39 στα 5.150 μέτρα. 4ος ακολούθησε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 22:12. Στα 10.340 μέτρα ο Ντίνος Πεταλωτής κατετάγη 83ος με 1 ώρα 22:32.

Ο Parnonas Trail Race πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στον Δήμο Νότιας Κυνουρίας, και ο Χρήστος Βαλιάντζας κατέκτησε την 3η θέση στη γενική κατάταξη ανδρών, με χρόνο 1.52.52.

Στην Παλαιά Βροντού Πιερίας πραγματοποιήθηκε ο Olympus Geo Τrail 2024, και ο Νίκος Βαούτης κατέλαβε την 6η θέση στη διαδρομή «Κρεβάτια» 11 χιλιομέτρων με 1:30:19.

Στον 16ο Ορειβατικό Μουρίκιο Δρόμο που έγινε στο Εμπόριο Εορδαίας Νομού Κοζάνης, ο Γιάννης Ζήσης κατέγραψε τη 2η διάκριση μέσα σε 2 ημέρες, με την 4η θέση αυτή τη φορά, στα 7.600 μέτρα και χρόνο 32:32.

Στο 8ο Πολύγυρος Run Χαλκιδική στα 14,6χλμ ο Κωνσταντίνος Χαρντ ήταν 24ος με 1:21:38, ο Αλέξανδρος Τσιγάρας 55ος με 1:33:24, και ο Ντίνος Πεταλωτής 94ος με 2:02:22. Στα 5 χιλιόμετρα έτρεξαν ο Σωκράτης Τόρε 31ος με 23:23, η Φανή Χασιώτη 14η με 29:45, και ο Αμβρόσιος Δημητριάδης.

Ο Βασίλης Μπουραζάνας κατέκτησε την 7η θέση στο Karpenos Trail που έγινε στα Γρεβενά, με χρόνο 3 ώρες 11:46 στα 27,5 χιλιόμετρα.

Ο Κωνσταντίνος Καλεμκερίδης έτρεξε σε 1.43.20 τα 20 χιλιόμετρα του 22ου Αγώνα Δρόμου Σκοτούσσας, και πήρε την 17η θέση.

Στην Πάτμο, στον Παιδικό Αγώνα 1.000μ του Patmos ChoRun 2024, ο Ορέστης Τρύφωνος πήρε την 6η θέση με 4:02. Στη διοργάνωση παρευρέθηκε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα.

Σε τοπικό επίπεδο, στην Ανακασιά Πηλίου έγινε το απόγευμα της Κυριακής ο 2ος Θεοφίλειος Αγώνας Ορεινού Τρεξίματος σε μια πολύ όμορφη διοργάνωση. Τη 2η θέση στην κατηγορία και την 5η στη γενική κατάταξη στα 14χλμ κατέκτησε ο Ιάκωβος Τζανίδης, ενώ 3ος στην κατηγορία ήταν ο Δημήτριος Μπιντάκας. Άλμπουμ φωτογραφιών από πλευράς ΣΔΥΒ προσέφεραν οι Μιχάλης Άκερμαν, Κώστας Παλάντζας.

Σημειώνεται επίσης ότι μερικές ημέρες πριν πραγματοποιήθηκε και ο 12ος Ημιμαραθώνιος Χίου, με τη Γεωργία Ευαγγελοπούλου να τερματίζει 9η στις γυναίκες με χρόνο 1 ώρα 57:24, και να βραβεύεται ως 2η στην κατηγορία.

Ολοκληρώνονται οι εγγραφές για τον 6ο Αγώνα Δρόμου Καλών Νερών

Την Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου ολοκληρώνονται οι εγγραφές για τον 6ο Αγώνα Δρόμου Καλών Νερών. Η διοργάνωση θα διεξαχθεί την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου, και δρομείς από όλη την Ελλάδα θα τρέξουν στις πανέμορφες παραθαλάσσιες διαδρομές (10χλμ, 5χλμ, Παιδικός Αγώνας) του οικισμού του Νοτίου Πηλίου, ενώ βέβαια δεν θα χάσουν το μπάνιο στη θάλασσα των Καλών – όνομα και πράγμα – Νερών. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/kalanera24, ενώ προς διευκόλυνση όσων μένουν στον Βόλο, πραγματοποιούνται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Ο αγώνας συνδιοργανώνεται από τον Σύλλογο Εναλλακτικού Τουρισμού και Πολιτιστικών Δράσεων Νοτίου Πηλίου (Bad Influence), τον ΣΔΥ Βόλου, τον Δήμο Νοτίου Πηλίου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Πολύτιμη όπως σε κάθε διοργάνωση στη Μαγνησία θα είναι η συνδρομή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας.

Εγγραφές για τον αγώνα των Καλών Νερών γίνονται επίσης στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ που πραγματοποιούνται στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα από 20.00 ως 20.30, και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Επίσης γίνονται με επικοινωνία με το ΔΣ, με τον Κώστα Παλάντζα τηλ. 6993953012, και στο μέιλ [email protected]. Παράλληλα ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, όπως για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου και για τον οποίο οι εγγραφές λήγουν τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου, για τον 8ο Αγώνα Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Meteoric Lakes» που θα γίνει στις 6 Οκτωβρίου, και για τον 12ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης (19 Οκτωβρίου). Τονίζεται ότι φέτος ο αγώνας δεν θα γίνει στη γνωστή διαδρομή στην παραλία Θεσσαλονίκης, καθώς η διοργάνωση μεταφέρεται στους Αμπελοκήπους

Προηγούμενο άρθροΕίναι ο μόνος που έχει εκφραστεί με παράπονο για τον Νίκο Φώσκολο