Χιλιάδες δρομείς από όλη την Ελλάδα έτρεξαν το Σαββατοκύριακο 21 – 22 Σεπτεμβρίου στη γιορτή του 18ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων. Ενός αγώνα απόστασης 30 χιλιομέτρων σε ευθεία και χωρίς κλίσεις διαδρομή περιμετρικά της Παμβώτιδας, που προσφέρεται ιδανικά για την προετοιμασία όσων θα τρέξουν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας τον Νοέμβριο. Οι διαδρομές των 10 και των 5 χιλιομέτρων είναι και αυτές κατάλληλες για όσους προπονούνται όχι μόνο για Μαραθώνιο, αλλά και για μικρότερες αποστάσεις.Οι δρομείς του ΣΔΥΒ πραγματοποίησαν και φέτος εκδρομή στα Ιωάννινα, και επέστρεψαν με τα καλύτερα αποτελέσματα. Έγιναν αρκετά ατομικά ρεκόρ, ενώ άλλοι έτρεξαν για πρώτη φορά την απόσταση των 30 χιλιομέτρων. Ο σύλλογος είχε συνολικά στις 3 διαδρομές των Ιωαννίνων, 38 συμμετοχές από 37 αθλητές. Ο Κώστας Σκοτίδης με 1:53:54 ξεχώρισε στα 30 χιλιόμετρα και κατέλαβε την 25η θέση. Στις γυναίκες, η Αντωνία Ελευθεράκη τερμάτισε σε 2:54:36, ενώ η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου σε 2:57:56. Σημαντικές επιτυχίες κατέγραψαν στα 10χλμ ο Στέφανος Μουρογιάννης (40:43) και η Βάνα Σπύρου (47:57), που κατέλαβαν τη 2η θέση στην κατηγορία τους. Αυτοί οι αγώνες έγιναν το πρωί της Κυριακής, ενώ τα 5χλμ πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου με καλύτερο από τον ΣΔΥΒ τον Ανδρέα Τσάγκαρη (24:50) ο οποίος την επόμενη μέρα έτρεξε και τα 10 χιλιόμετρα.

Αναλυτικά ο απολογισμός των συμμετοχών του ΣΔΥ Βόλου στον 18ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων :

Ζωή Χριστοδούλου 43:23

Η δράση για τους δρομείς του ΣΔΥΒ δεν περιορίστηκε βέβαια μόνο στα Ιωάννινα. Από το πρωί του Σαββάτου έγινε ο πρώτος αγώνας, στην Περαία Θεσσαλονίκης. Το 4ο Thermaikos Run πραγματοποιήθηκε σε απόσταση 14 χιλιομέτρων, και ο Αλέξανδρος Τσιγάρας τερμάτισε σε 1 ώρα 11:40. Ακολούθησαν ο Ντίνος Πεταλωτής με 1:42:34 και η Λίνα Παπακυριαζή με 1:42:59.

Στην Κέρκυρα, στο 11ο Corfu Old Town Trail αγωνίστηκε ο Μάριος Μόναχος το απόγευμα του Σαββάτου, και τερμάτισε σε 1 ώρα και 21 λεπτά τα 14 χιλιόμετρα.

Η συνέχεια δόθηκε το πρωί της Κυριακής στη Λάρισα, με τον Απόστολο Κουτσουμπέ να καταλαμβάνει την 3η θέση στη γενική κατάταξη στον αγώνα “Τρέχουμε για τα παιδιά με χρόνια νοσήματα“, με χρόνο στα 5 χιλιόμετρα 19:01. Στα 10χλμ, 2η θέση στην κατηγορία και 11η συνολικά στις γυναίκες για τη Θεοδοσία Αποστολοπούλου, με 58:39.

Στο ιστορικό χωριό Λιβάδι του Ν. Θεσσαλονίκης σε υψόμετρο 850 μέτρων και άνω σε ένα ανεξερεύνητο φυσικό παράδεισο μόλις 30χλμ από το κέντρο της πόλης με πελώριες καστανιές, δρυς κι οξιές, έγινε το 1ο Leivadi Green Trail, ο νέος ορεινός αγώνας 17.600 μέτρων. Ο Λευτέρης Χουρδάκης κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 1 ώρα 32:09. 57ος τερμάτισε ο Ντίνος Πεταλωτής με 2:55:55 στη 2η συμμετοχή του σε διοργάνωση μέσα στο Σαββατοκύριακο, ύστερα και από τον αγώνα που έτρεξε στον Θερμαϊκό.

Δεύτερος γενικής κατάταξης στα 5 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Γιάννης Ζήσης στον 7ο Ημιορεινό Αγώνα Λευκοπηγής Κοζάνης, με χρόνο 22:02.

Η Αργυρώ Βασιλείου τερμάτισε στην 71η θέση με χρόνο 2:15:04 τον Ημιμαραθώνιο Καλλιθέας στην Αττική.

Αγώνας και στο εξωτερικό για δρομέα του ΣΔΥΒ, με τον Ιωάννη Κοντόπουλο να τερματίζει σε 1 ώρα 57:18 τον Ημιμαραθώνιο του Σεράγεβο, βελτιώνοντας κατά 15 λεπτά το ατομικό του ρεκόρ.

Εγγραφές για το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail

Το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail έρχεται ανανεωμένο και θα γίνει την Κυριακή 13 Οκτωβρίου, με νέες, αναβαθμισμένες διαδρομές : Το Trail 19 χιλιομέτρων, που θα φτάνει ως την Ανεμούτσα, με επιστροφή. Το Γορίτσα Πανόραμα 5 χιλιομέτρων, με απίστευτη θέα όλου του Βόλου και του Παγασητικού. Και βέβαια, με τον Παιδικό Αγώνα. Την Κυριακή 22/9 πραγματοποιήθηκε test event στη διαδρομή που είχαν την ευκαιρία να τη γνωρίσουν από κοντά δεκάδες trail runners. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/goritsa24Προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές θα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.

Εγγραφές για τον αγώνα της Γορίτσας γίνονται επίσης στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ που πραγματοποιούνται στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα από 20.00 ως 20.30, και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Επίσης γίνονται με επικοινωνία με το ΔΣ, με τον Κώστα Παλάντζα τηλ. 6993953012, και στο μέιλ [email protected]. Παράλληλα ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, όπως για τον 8ο Αγώνα Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Meteoric Lakes» που θα γίνει στις 6 Οκτωβρίου, με τις εγγραφές να ολοκληρώνονται σε λίγες ημέρες.

Προηγούμενο άρθροΚαρκίνος: Σχεδόν 200 καρκινογόνοι παράγοντες βρέθηκαν σε υλικά που έρχονται σε επαφή με τρόφιμα