Για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της τρίτης εθνικής κατηγορίας, ο Ολυμπιακός Βόλου παίζοντας ως……….γηπεδούχος στην Ελασσόνα, επικράτησε του Σβορώνου Πιερίας με σκορ 3-1.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Γκουντρουμπή.

Στο 10ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έκαναν το έργο τους ακόμα πιο εύκολο με σουτ του Ματτέα μέσα από την περιοχή για το 2-0.

Στο 29′ ο Αρσένης και στο 37′ ο Γκουντρουμπής απείλησαν με τρίτο γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας Ζωγράφος είπε όχι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μοναδική τους ευκαιρία για γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Στραβογιάννη ο οποίος, είδε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Σιδεράκη να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να έχει πρωτοβουλία και ευκαιρίες αλλά στο 72′ ο Κατσαγεωργίου έκανε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Τόσκας για το 2-1.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και είχαν ευκαιρίες για ισοφάριση, αλλά ο Αναστασίου στο 90′ με σουτ από κοντά σε φάση διαρκείας έβαλε τέλος στο ερώτημα για τον νικητή.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Αρσένος): Σιδεράκης, Μπουμπούκης (46′ Κατσαγεωργίου), Παπακώστας, Γιαννίτσης, Καμπέρης, Ζέρης, Παπαδάκος (71′ Μ. Παπαδήμος), Αρσένης, Μπάλλας (71′ Τασιούλης), Ματτέα (88′ Αναστασίου), Γκουντρουμπής (90+1′ Καραστέργιος).

ΣΒΟΡΩΝΟΣ (Ταβουκτσής): Ζωγράφος, Κωνσταντινίδης, Μαλά, Γκαρατζιάς, Τόσκας, Ανανιάδης, Μιχαηλίδης, Τρούμπαλος, Στραβογιάννης, Δαλαμήτρας, Κουλούσιας.