Το όνειρο για κάθε υπερμαθωνοδρόμο είναι η συμμετοχή στο Σπάρταθλο, ενός από τους ιστορικότερους αγώνες του πλανήτη, που προσελκύει επιλεγμένους δρομείς από όλο τον κόσμο. Ο Χαράλαμπος Δοδοντζίδης έκανε το όνειρο πράξη, και με εκκίνηση από την Ακρόπολη στις 7.00 το πρωί του Σαββάτου, έφτασε στον τερματισμό των 246 χιλιομέτρων στην Σπάρτη στο Άγαλμα του Λεωνίδα στις 17.47 της Κυριακής. Με χρόνο 34 ώρες 47 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, κατέλαβε την 126η θέση στο 42ο Σπάρταθλον 2024, και έγινε ένας από 194 δρομείς που ολοκλήρωσαν τον αγώνα, ενώ οι μισοί συμμετέχοντες (ξεκίνησαν 390) εγκατέλειψαν, δείγμα της τεράστιας δυσκολίας του Σπάρταθλον. 34 ήταν οι Έλληνες δρομείς που τερμάτισαν, ενώ εκκίνηση πήραν 54.

Ο Χαράλαμπος Δοδοντζίδης είναι αθλητής μέλος του Great και του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, και έτρεξε για πρώτη φορά στο Σπάρταθλον, στην αγωνιστική του πορεία δεκαετιών. Η ομάδα υποστήριξης του Σπαρταθλητή αποτελούταν από 5 μέλη του ΣΔΥΒ και του Great, που έλαβαν τα εύσημα, και ακολούθησαν τον Σπαρταθλητή για μιάμισυ ημέρα. Είναι οι Κώστας Αγλαΐνης, Βάιος Κατσινάρης, Σωκράτης Μητρογώγος, Μάρθα Ξηροφώτου, Κώστας Τσουράπας. Οι Ξηροφώτου και Αγλαΐνης είχαν γράψει και οι ίδιοι ιστορία στο περσινό Σπάρταθλο με τον τερματισμό τους στην πρώτη τους συμμετοχή, ενώ μάλιστα η Μάρθα Ξηροφώτου έγινε το 2023 η μοναδική Βολιώτισσα δρομέας που έχει τρέξει και έχει τερματίσει στο Σπάρταθλο.

Το 2023 τερμάτισε τον αγώνα επίσης ο Γιάννης Πανταζής, ο οποίος έχει ήδη εξασφαλισμένη απευθείας πρόκριση για το 2025. Στο παρελθόν και άλλοι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έγραψαν ιστορία στον μεγάλο αγώνα. Ο Κώστας Ρέππος ήταν ο νικητής του Σπάρταθλον το 1997 και 1998 και το όνομά του κοσμεί για πάντα το μνημείο των νικητών στη Σπάρτη. Ο Θάνος Γουλομήτρος το 2015, ο Νίκος Σιδηρόπουλος το 2016, ο Κώστας Λαζαρίδης το 2017 επίσης έφτασαν στον τερματισμό. Αξιοσημείωτη είναι η προσπάθεια που κατέβαλε στη δεκαετία του ’90 και του 2000 ένας ακόμη άξιος δρομέας μέλος του ΣΔΥ Βόλου, ο Στέργιος Χύτας, έστω κι αν δεν έφτασε στον τερματισμό. Ο Θωμάς Μαλιαχόβας το 2023 έφτασε ως τα μέσα της διαδρομής.

Ο Χρήστος Παρασκευάς, αθλητής της Νίκης Βόλου και της Kasimis Training και μέλος του ΣΔΥ Βόλου αγωνίστηκε επίσης στο 42ο Σπάρταθλον 2024. Πραγματοποίησε καταπληκτικό αγώνα και ως τα μισά, βρισκόταν στη 4η θέση της γενικής κατάταξης. Δυστυχώς ένα πρόβλημα τον ανάγκασε να σταματήσει στο 210ο χιλιόμετρο. Είναι βέβαιο πως στο μέλλον ο Χρήστος Παρασκευάς θα πετύχει κάτι ακόμη καλύτερο από αυτό που για ελάχιστο, δεν έγινε φέτος.

Πλήθος αγώνων και επιτυχιών ξανά για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Ο Σεπτέμβριος ολοκληρώθηκε για τον ΣΔΥΒ με νέες πολυπληθείς συμμετοχές και με πολλές επιτυχίες σε ακόμη 7 διοργανώσεις. Μάλιστα ο Στράτος Συμεωνίδης κατέγραψε νέες διεθνείς διακρίσεις, στο 33ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου που έγινε το Σαββατοκύριακο στην πόλη Bar στο Μαυροβούνιο, καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Α70 στα 100 μέτρα με επίδοση 15:20, και επίσης την 3η θέση στα 200 μέτρα με 31:88.

Δυναμική παρουσία είχε ο ΣΔΥΒ στο Ultra Pelion Trail που έγινε το πρωί του Σαββάτου με αφετηρία και τερματισμό από τα Χάνια, ενώ μάλιστα η Κατερίνα Καραντζιά κατέκτησε τη 2η θέση στα 9χλμ. Αναλυτικά οι 20 συμμετοχές του συλλόγου :

62 Εμμανουήλ Βογιατζάκης 2:16:57

Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, το παρόν στον 10ο Αχίλλειο Άθλο στα Φάρσαλα έδωσε για ισάριθμη χρονιά ο ΣΔΥ Βόλου, και οι επιτυχίες ήταν και αυτή τη φορά πολυάριθμες, ενώ ο σύλλογος κέρδισε στη γενική κατάταξη με μεγάλες νίκες και στις 2 διαδρομές. Νικητής στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισε ο Κώστας Σκοτίδης, και νικητής στα 5,2 χιλιόμετρα ο Γιάννης Χαχούδης. Στο βάθρο γενικής ανέβηκαν επίσης στον Ημιμαραθώνιο η Μαρία Διαμαντοπούλου 3η γενικής γυναικών, και στα 5,2χλμ ο Απόστολος Κουτσουμπές 3ος, και η Τόνια Τσιρογιάννη 3η στις γυναίκες. Στον Ημιμαραθώνιο στις κατηγορίες βραβεύθηκαν στην 3η θέση οι Δημήτρης Κυριακόπουλος, Γιώργος Γκανάτσιος.

66 Γιώργος Μπατζιώρας 34:14

Την ίδια ώρα, στον 2ο Αγώνα Ορεινού Δρόμου Πιερίδες Μούσες που έγινε στα Ριζώματα Ημαθίας έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ, με την Αφορδίτη Ροντογιάννη να ανεβαίνει στο βάθρο, 2η γενικής κατάταξης στα 21 χιλιόμετρα με 2:52:50. 17ος αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χαρντ με 2:23:30, 35ος ο Γιάννης Φιλομούζης με 2:47:02. 40ος ακολούθησε ο Αλέξανδρος Τσιγάρας με 2:53:03, 58ος ο Ντίνος Πεταλωτής με 3:48:27.

Στον Λασσάνειο Δρόμο Κοζάνης 10.110 μέτρων, ο Αναστάσιος Τζίντζιος σημείωσε χρόνο 51:54 και πήρε την 48η θέση.

Στη Λιβαδιά, στο «3o Sterea Run – 12ος Τροφώνιος Ημιμαραθώνιος», ο Θάνος Κόντος τερμάτισε σε 2:48:31.

Στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Κυριακής στο 7ο Olympic Day Run Greece, ο Λευτέρης Χουρδάκης με 1:29:27 πήρε την 8η θέση.

Ολοκληρώνονται οι εγγραφές για το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail

Το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail θα γίνει την Κυριακή 13 Οκτωβρίου, με νέες, αναβαθμισμένες διαδρομές : Το Trail 19 χιλιομέτρων, που θα φτάνει ως την Ανεμούτσα, με επιστροφή. Το Γορίτσα Πανόραμα 5 χιλιομέτρων, με απίστευτη θέα όλου του Βόλου και του Παγασητικού. Και βέβαια, με τον Παιδικό Αγώνα. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/goritsa24Προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές θα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Εγγραφές για τον αγώνα της Γορίτσας γίνονται επίσης στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ που πραγματοποιούνται στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα από 20.00 ως 20.30, και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Επίσης γίνονται με επικοινωνία με το ΔΣ, με τον Κώστα Παλάντζα τηλ. 6993953012, και στο μέιλ [email protected].

Προηγούμενο άρθροΣωκράτης Φάμελλος: «Ήμουν, είμαι και θα είμαι ΣΥΡΙΖΑ – Να ξαναχτισουμε το σπίτι μας»