Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ταεκβοντό εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στο Τσαντσιόν της Νοτίου Κορέας, κατέκτησε ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός στην κατηγορία των -51 κιλών.

Ο νεαρός αθλητής, που ήταν ήδη πρωταθλητής Ευρώπης, τόσο στην κατηγορία παίδων (το 2022 στο Πεμπρόκε), όσο και σε εκείνη των εφήβων (πέρυσι στο Ταλίν), έγινε ο τέταρτος Έλληνας που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά τον αείμνηστο Αλέξανδρο Νικολαϊδη το 1996 στην Βαρκελώνη και τους Χαράλαμπο Παναγιωτίδη και Νικόλαο Παπαγγελή, το 2002 στο Ηράκλειο. Συνολικά, η χώρα μας έφτασε τα 30 μετάλλια σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα εφήβων/νεανίδων.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο Ψαρρός στην πορεία προς το χρυσό μετάλλιο, χρειάστηκε να πετύχει μερικές σπουδαίες νίκες, με πρώτη και καλύτερη αυτή απέναντι στον Κορεάτη Σέο (γύρος των «32»), από τον οποίο μάλιστα έχασε και το μοναδικό σετ στη διοργάνωση (18-6, 14-22, 14-12).

Προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά τη νίκη 2-0 (14-2, 12-9) επί του Βρεταού Σεράτ, ενώ με το ίδιο σκορ 15-2, 15-2) έκαμψε και την αντίσταση του Αιγύπτιου Γιαχία Μοχάμεντ Ελ Σαγιέντ μπαίνοντας έτσι στα μετάλλια της κατηγορίας.

Στα ημιτελικά ο Ψαρρός νίκησε 2-0 (15-13, 23-17) τον Ιρανό Νασιραχμαντί, ενώ στον τελικό -και με την ψυχολογία στα ύψη- έκανε κυριολεκτικά… περίπατο απέναντι στον Μολδαβό Ρόσκα, τον οποίο νίκησε με 2-0 (12-6, 12-0).

Εξαιρετική εμφάνιση στα -46 κιλά νεανίδων πραγματοποίησε η Μελίνα Γεωργίου.

Η «χάλκινη» πρωταθλήτρια Ευρώπης στις νεάνιδες και 5η φέτος στο Ευρωπαϊκό γυναικών, σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες που την έφεραν «μια ανάσα» από την κατάκτηση μεταλλίου.

Στον γύρο των «32», το Νο1 της ευρωπαϊκής κατάταξης στις νεάνιδες επικράτησε 2-0 (12-0, 16-4) της Ιταλίδας Μπέμπι, ενώ στον γύρο των «16» νίκησε με το ίδιο σκορ (16-15, 12-1) την Αλραβασντέχ από την Ιορδανία.

Τον δρόμο προς το μετάλλιο της έκοψε η Κορεάτισσα Γιουμίν Λι, που τη νίκησε με 2-0 (15-8, 14-5), με την Ασιάτισα λίγο αργότερα να κατακτά και το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας.

Περισσότερα Εδω

Προηγούμενο άρθροΒρετανία: Επίθεση με οξύ σε δύο ανήλικους έξω από σχολείο στο Λονδίνο – Συνελήφθη ένας 35χρονος