Η πρωταθλήτρια και κυπελλούχος Λεβερκούζεν υποδεχόταν σήμερα στην «Μπάι Αρένα» τη νεοφώτιστη και ουραγό Χόλσταϊν Κίελ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, στο οποίο η Μπάγερ προηγήθηκε 2-0 στο 8ο λεπτό (με τέρματα των Μπονιφέις και Χόφμαν) και φάνηκε να το κερδίζει από τα… αποδυτήρια.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Όταν όμως σταματάς να παίζεις, μπορείς να την… πατήσεις σε οποιοδήποτε ματς και αυτό συνέβη στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία έδωσε δικαιώματα και το πλήρωσε!

Το γκολ του Γκέσβιλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν, για να βρουν τελικά την ισοφάριση στο 69΄ με πέναλτι του Αρπ, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και προβάδισμα λίγο αργότερα, όταν ο Χράντετσκι έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Πίχλερ. Το 2-2 έμεινε ως το τέλος και η Λεβερκούζεν υποχώρησε στην πέμπτη θέση της κατάταξης.

Η Ντόρτμουντ μπορεί να προπορεύεται στην League Phase του Champions League μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές, στη Bundesliga όμως συνεχίζει να είναι ασταθής και σήμερα έχασε 2-1 από την Ουνιόν στο Βερολίνο, χάνοντας έδαφος σε σχέση με τις προπορευόμενες ομάδες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, με τέρματα του Φογκτ με πέναλτι και του Βέρτεσεν και η Μπορούσια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρίερσον.

Με τον Κώστα Κουλιεράκη στη βασική ενδεκάδα και τον Γιόνας Βιντ να σκοράρει δύο φορές (τη δεύτερη από ριμπάουντ μετά από δικό του χαμένο πέναλτι), η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της ουραγού Μπόχουμ και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή νίκη της, ενώ η Φράιμπουργκ νίκησε 1-0 στη Βρέμη τη Βέρντερ και -προσωρινά τουλάχιστον- «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-1

(39΄ Σλότερμπεκ, 65΄ Κλοντ-Μορίς – 72΄ Κλάιντιεστ)

Λεβερκούζεν-Χόλσταϊν Κίελ 2-2

(4΄ Μπονιφέις, 8΄ Χόφμαν – 45+5΄ Γκέσβιλ, 69΄πεν. Αρπ)

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 0-1

(75΄ Ντοάν)

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 2-1

(25΄πεν. Φογκτ, 45΄ Βέρτεσεν – 62΄ Ρίερσον)

Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-3

(72΄ Μποάντου – 21΄ Τιάγκο Τόμας, 37΄, 88΄ Βιντ)

Μπόχουμ 1

Προηγούμενο άρθροΜπάσκετ: Σπουδαίο «διπλό» στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ, 70-59 τον Άρη!