Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, από γκολ του Εσπόζιτο, η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Εμπολι στο «Ολίμπικο», την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στη φετινή Serie A και έπιασε τις Γιουβέντους και Ουντινέζε στην τρίτη θέση της κατάταξης (προσωρινά τουλάχιστον).

Ο Τζακάνι ισοφάρισε για τους «λατσιάλι» στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Πέδρο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 84΄, ενώ ενδιάμεσα (51΄) οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Καστεγιάνος. Ο Χρήστος Μανδάς έμεινε στον πάγκο της Λάτσιο, αφού προτιμήθηκε κάτω από τα δοκάρια ο Προβεντέλ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», η Μπολόνια δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε την Πάρμα, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 52΄, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί. Οι «ροσομπλού» έμειναν στο 0-0, για την 5η ισοπαλία τους σε επτά ματς, και παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 78΄ από τον Μιράντα.